Treća utakmica četvrtfinala Svjetskog prvenstva 1986. godine u Meksiku igrala se između Argentine i Engleske. Ovaj meč će zauvijek ostati upamćena po potezu kapitena Argentine i tada najboljeg igrača svijeta, Diega Armanda Maradone. Nakon jedne loše intervencije odbrane Engleske rođena je “Božja Ruka”. Gol koji je ušao u legendu. Diego je stigao do lopte prije golmana Petera Shiltona i rukom ju poslao u praznu mrežu.
Bio je to prvi gol na meču, a Argentina je na kraju slavila rezultatom 2-1. Drugi gol Argentine takođe je došao preko njihovog kapitena. Taj gol je dobio kasnije naziv “Gol Vijeka” jer je Diego Maradona u punom trku predriblao pola engleskog tima. Zatim, svoju solo akciju završio je matiranjem nesrećnog golmana Southamptona.
Međutim, iako je prvi gol postignut rukom, sudije to tada nisu vidjele – gol je priznat, a kasnije je Diego Maradona sam nazvao ovaj gol “Božja Ruka”.
Foto: Ullstein – Schlage / heute.at / CC BY 4.0
Svjetsko Prvenstvo 1986.
FIFA Svjetsko Prvenstvo 1986. godine bilo je 13. izdanje ovog takmičenja u istoriji. Prvenstvo se održalo od 31. maja do 29. juna u Meksiku. Takođe, bilo je ovo drugo prvenstvo po redu na kojem se koristio format takmičenja od 24 reprezentacije. S druge strane, Meksiko je postao prva država koja je dva puta bila domaćin najveće svjetske fudbalske smotre.
Iako je prvobitno planirano da se Svjetsko prvenstvo održi u Kolumbiji, FIFA je 1983. godine morala, zbog loše ekonomske situacije u ovoj zemlji, naknadno da izabere novog domaćina. Aktuelni svjetski šampion bila je reprezentacija Italije, koja je ipak tada zaustavljena u osmini finala. Osim toga, Kanada, Irak i Danska igrali su svoje prvo Svjetsko prvenstvo u istoriji.
Tokom prvenstva, odigrana su ukupno 53 meča. Čak 2.4 miliona navijača prisustvovalo je na stadionima, gdje je takođe nastao, danas globalno popularni, tzv. “meksički talas”.
Četvrtfinale
Argentina je takmičenje počela u Grupi A, gdje je na kraju zauzela prvo mjesto. Savladali su Južnu Koreju (3-1) i Bugarsku (2-0), dok su sa Italijom odigrali 1-1. Nakon grupne faze, Argentina je u osmini finala za protivnika imala neugodnu reprezentaciju Urugvaja, koju je uspjela savladati sa minimalnih, ali dovoljnih, 1-0.
S druge strane, Engleska je završila kao druga u Grupi F, sa istim učinkom kao i Poljska na trećem mjestu. Izgubili su od Portugala (0-1), upisali remi protiv Maroka (0-0) i ubjedljivo savladali Poljsku (3-0). Zatim su u osmini finala vezali još jednu veoma dominantnu partiju protiv Paragvaja (3-0).
Meč četvrtfinala između Argentine i Engleske odigran je 22. juna na Stadionu Azteca u Meksiko Sitiju, pred oko 114 hiljada navijača, a sudija je bio Ali Ben Nasser iz Tunisa.
Foto: Digital-News.it / CC BY 4.0
“Božja Ruka”
Utakmica je počela dominacijom Argentine, koja je kontrolisala posjed i bolje se kretala po terenu, ali ipak, nisu uspjeli iskoristiti svoje šanse. Prvo poluvrijeme je završeno bez golova, a samo šest minuta u nastavku bilo je potrebno Diegu Maradoni da izazove apsolutni delirijum na tribinama i zauvijek uđe u legendu Svjetskih prvenstava.
Maradona je vodio kontranapad po lijevoj strani, ali je poslao slabu dijagonalnu loptu prema Valdanu, koju je Steve Hodge presjekao. Ipak, njegov pokušaj ispucavanja je bio neuspješan i lopta je otišla prema golu Shiltona. Maradona, koji je nastavio svoj trk prema golu, stigao je prvi do lopte i rukom ju poslao u gol.
Iako se na ponovljenom snimku moglo jasno vidjeti da je Diego rukom prebacio loptu preko Shiltona, gol je priznat jer sudije navodno nisu vidjele taj trenutak igranja rukom. Tako je omalenom kapitenu Argentine pripisan pogodak glavom, kojim je svoj tim doveo u vođstvo.
Diego Maradona je kasnije izjavio kako je tražio od svojih saigrača da mu priđu i da zajedno proslave gol. Inače bi sudija po njihovom ponašanju shvatio šta se desilo i “Božja Ruka” bi bila poništena.
“Gol Vijeka”
Samo četiri minute kasnije, došao je još jedan istorijski trenutak za Diega Maradonu. Uzeo je loptu na svojoj polovini i u punom trku krenuo ka Shiltonu. Predriblao je četiri igrača Engleske (od čega štopera Butchera čak dva puta), maestralno zaobišao Shiltona i donio Argentini prednost od 2-0.
Kako je sam kasnije rekao, Maradona je pokušao da proigra Valdana, ali je bio okružen engleskim fudbalerima. Diego ih je na kraju nazvao “najplemenitijim na svijetu”, jer bi, prema njegovim riječima, sve druge ekipe pokušale da ga grubim startovima zaustave i obore na zemlju.
Foto: Alan Crowhurst / Getty Images / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Rivalstvo i osveta
Drugi gol Maradone je 2002. godine prozvan za “Gol Vijeka”, a Englezi su na tom meču mogli samo doći do utješnog gola. Najbolji strijelac prvenstva, Gary Lineker, popravio je utisak nemoćnih Engleza u 81. minutu. Argentina je zatim savladala Belgiju u polufinalu (2-0) i došla do druge titule šampiona svijeta protiv Zapadne Njemačke (3-2).
S druge strane, meču četvrtfinala protiv Engleza je prethodio Folklandski rat, koji se 1982. godine vodio između Argentine i Ujedinjenog Kraljevstva. Političke tenzije su dovele do dodatnih tenzija na terenu i emotivne proslave Argentinaca.
Takođe, meč su obilježili i veliki sukobi navijačkih grupa na ulicama Meksiko Sitija, nakon čega je nekoliko Engleza završilo u bolnici. Diego Maradona je svoj prvi gol posvetio žrtvama oružanog sukoba na Folklandskim Ostrvima, a proglasio je “Božju Ruku” kao osvetu Britancima.
* Naslovna fotografija: Il Messaggero / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0